Eva Klabalová – O ní

Medailonek Evy Klabalové (32 let)

  • Je česká nezávislá návrhářka obuvi. Zaměřuje se na kombinaci designu a udržitelných technologií výroby. Používání eco materiálů je pro ni prioritou. Spolupracuje s obuvnickými značkami v Evropě, Austrálii i Asii. Pohodlí je pro ni na prvním místě a rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že když vám bota dobře padne, určitě je ohyzdná. Je přesvědčená o tom, že i pohodlná bota může být krásná. Od toho je tady designér, aby znal anatomii nohy a zohlednil ji při návrhu obuvi. Snaží se, aby její tenisky dělaly lidem radost. Aby je pozvedly nejen fyzicky, ale i psychicky. Když zrovna nešije kecky, tráví volný čas s rodinou nebo procházkami v přírodě. Často se také jen tak zavře v dílně, vypne telefon a jen tak tvoří. Ať už jsou to boty nebo cokoli jiného.
Eva Klabalová
(c) Petra Kopasková

Kdo šetří, má za tři

Je jí třicet, má vlastní značku obuvi a právě dobývá Ameriku. Eva Klabalová si svůj úspěch tvrdě vydřela. Klíčem k úspěchu se stala šetrnost k životnímu prostředí, která se promítá do všech fází výroby. Své tenisky KAVE Eva vyrábí ze zbytků a na původních strojích Tomáše Bati ve Zlíně.

O ŠEVCOVINĚ

Moji prarodiče pracovali celý život v Baťových továrnách, takže jsem byla odmala obklopena botami.  Mít hodně bot, pro mě bylo už tehdy samozřejmostí. Pro tento obor jsem se rozhodla sama, a jak se ukázalo, byla to skvělá volba. Boty se staly mou vášní.

O PODPOŘE

První modely jsem platila ze svých vlastních úspor. Byly to peníze, které jsem si našetřila z brigád během studií. Nebylo jich moc a tomu taky odpovídalo i množství vyrobených tenisek. Naštěstí se rychle a dobře prodávaly a množství nových párů se tak postupně mohlo zvyšovat. První tři roky jsem ale pracovala i na zakázkách pro jiné firmy, abych si vydělala a mohla investovat do vývoje. Byla to celkem fuška a mockrát jsem to chtěla vzdát. Když se ale dnes ohlédnu za sebe, tak jsem na sebe pyšná, že jsem to ustála a nevzdala to.

O ŠETRNOSTI

Nápad vyrábět ze zbytků se zrodil v důsledku několikaleté práce v zahraničí, především v Číně. Módní průmysl je jeden z těch, které nejvíce zatěžují naši planetu. Jednou jsem stála na balkoně hotelu, který byl přímo vedle továrny, která zpracovávala osmdesát procent kůží pro největší australskou značku obuvi. Přes nečistoty a smog nebylo továrnu na druhé straně silnice vůbec vidět. Jediné, co jsem v ten moment chtěla, bylo být pryč. Vykašlala jsem se na korporátní firmy a vrátila jsem se zpět do Čech. Věděla jsem, že chci dělat boty lokálně a udržitelně tak, aby měla výroba co nejmenší dopad na životní prostředí. A s tím souvisí využívání zbytků a takzvaných “dead stock” materiálů. To jsou materiály, které už nikdo nechce, a brzo by skončily na skládce. Také jsem ve výrobní technologii hledala moment, který by se dal změnit, a to tak, aby výsledkem byl zcela unikátní produkt. Výsledkem jsou tenisky KAVE.

(c) Petra Kopasková

O NÁPADECH

Vyrábím veganské tenisky, jejichž podešev se skládá ze směsi dobře vysušené kávové sedliny a kaučuku. Kávový lógr již brzy doplní jiná přírodní surovina. Vývoj už je v plném proudu. Spolupracuji se skvělou českou značkou Be Wooden. Je tedy jasné, že novou surovinou bude dřevo.

O DRZOSTI

Když děláte to, co milujete, a jdete si za svým, může se o vás dozvědět celý svět. Já jsem toho zářným příkladem. Stalo se mi to ještě při studiu v Izraeli, kde jsem dělala jako závěrečnou práci kozačky. Vložila jsem je na jeden designový web a za pár dní mi přišel email z britské redakce Vogue. Myslela jsem, že je to spam, a nevěnovala tomu pozornost. Ještě ten den jsem o tom ale řekla svému známému, který fotil pro jejich italskou mutaci. Vyvedl mě z omylu a měl pravdu 🙂

O ORIGINALITĚ

Pořádám workshopy, kde si lidé mohou ušít vlastní tenisky. Zvládne ho opravdu každý bez zkušenosti s designem nebo ručními pracemi. Se vším vždy pomohu a na konci lidé odchází obutí ve svých teniskách. Často přijíždí lidé, kteří chtějí narušit stereotyp práce v kanceláři a touží po tom si vyčistit hlavu takovou kreativní činností, se kterou se ještě nesetkali.

O NÁHODĚ

Rozhodně nejsem dítě štěstěny, ale dříč. Mám za sebou období, kdy jsem spala opravdu málo a soustředila se jen na práci. Bez probdělých nocí by tu nebyla značka KAVE. Myslím si, že talent je jen nepatrný předpoklad k úspěchu. Je k němu nutné přidat disciplínu a odhodlání. A hlavně neprokrastinovat. A když ano, tak prací. Bez ní to prostě nejde. 

(c) Tomáš Škoda

O MÓDĚ

Moje skříň je plná skoro jen  černých kousků. Tato barva je pro mě totiž nejpraktičtější na cestování. Můžu jednotlivé kousky kombinovat bez přemýšlení nad tím, zda se k sobě barvy hodí nebo ne. Černá dělá můj někdy dost šílený život jednodušší. Miluju černé šaty a overaly, které ráda kombinuju s barevnými botami. Momentálně si moc užívám nošení tenisek, které jsme vytvořili s tatérem Ondrou Konupčíkem. Je to moje srdcovka.

O PŘÍRODĚ

Příroda je pro mě nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Místem, kam utíkám, když si potřebuju odpočinout a zapomenout na hektický svět okolo. Moc ráda chodím na dlouhé túry do hor. Když jsem na vrcholu a dívám se dolů, tak si vždy znovu uvědomím, jak je důležité žít okamžikem. Že většina problémů jsou jen malichernosti.

O NEŘESTI

Poslední dobou jsou mou neřestí dorty a gin s tonikem. Na ten nedám dopustit vlastně už dlouho.

O BUDOUCNOSTI

Snů mám spoustu a jeden si právě plním. Je to spuštění prodeje tenisek v USA. Také chci spolupracovat s významnými umělci. Chci, aby značka KAVE rostla tak, aby si zachovala svou unikátnost a filozofii. A aby byla inspirací pro stále více jednotlivců i firem a ukazovala, že jde na výrobu nahlížet jinak. Že někdy stačí opravdu málo a můžeme změnit zajeté postupy k lepšímu. Chci se taky zaměřit na zkoumání dalších možností recyklace onošených bot, což je v dnešní době závažný problém, který ještě nemá stoprocentní řešení.

(c) Vendula Truncová