Výstavy

Autorské výstavy

Fotografie velké jako billboardy zavěšené přes tři patra haly obchodního centra, natištěné na plátno a napnuté na dřevěný rám jako obrazy nebo nalepené na téměř dvoumetrových deskách obehnaných hliníkovým rámem – adjustace našich autorských výstav je stejně různorodá jako jejich obsah. Návštěvníci na nich měli možnost nahlédnout zvířatům přímo do očí, poznat cestovatelské zajímavosti naší české kotliny i vzdálených zemí nebo se ponořit do tajů světa drobných tvorů žijících všude kolem nás. Ostatně – podívejte se sami.

Nature in Picture

 • 1. 5. 2017 – 31. 8. 2017
 • Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby

Proč v českých rybnících na jaře modrají žáby jako zralé švestky? Který krokodýl by si mohl zlomit čelisti, kdyby si troufl na člověka? A kterým ostrovům v malebném Karibiku vládnou dvoumetroví zelení „draci“? Příroda je neuvěřitelně rozmanitá a těm, kteří se jí snaží trochu podívat pod pokličku, nachystá vždycky víc otázek než odpovědí. Přesto se prostřednictvím výstavy s názvem Nature in Picture pokusíme některým z jejích tajemství přijít na kloub.

Nature in Picture + Zvířata z očí do očí

 • 20.4.2015 – 30.4.2015
 • Zlín: Alternativa – kulturní institut + Centro Zlín, Malenovice

Nature in Picture:

Mnohým vzácným a ohroženým tvorům dokonce sami a rádi platíme letenky první třídou. Na záchranný pobyt jsme k nám pozvali unikátní gaviály nebo roztomilé gorily, do domovských stepí a savan zase vyslali u nás narozené koně Převalského a nejvzácnější nosorožce světa. do naší přírody se díky lidem vracejí zpět vzácní tvorové, které jsme si už odvykli vídat. jiní berou bez jakéhokoli dovolení a povolení naše luhy a háje doslova útokem. Zvířecí svět zkrátka cestuje spolu s námi. Připravte se – i v české kotlině najdete víc exotiky,než jste se kdy odvážili představit.

Zvířata z očí do očí:

My lidé vnímáme svět kolem sebe především očima, a proto jaksi samozřejmě považujeme zrak za nejdůležitější ze všech smyslů i u ostatních tvorů. Každé oko také vnímá hlavně tu část reality,která je důležitá pro přežití jeho majitele. Příroda proto pod hladinou moří i řek či na souši vytvořila mnoho typů a tvarů zrakových orgánů. Soubor fotografií přináší detailní pohledy na oči nejrůznějších živočichů od hmyzu, mořských langust,chobotnic a ryb přes hady a chameleóny, jejichž oči se pohybují nezávisle na sobě, až po pestrobarevné papoušky nebo vrcholové dravce savčího světa, jako jsou levharti. Díky svému pojetí jsou fotografie přechodem mezi realistickým zachycením zajímavé skutečnosti a barvitými téměř abstraktními obrazy, jaké dokáže vytvořit jen příroda.

CzechTourism 20. let s vámi

 • 28. 6. 2013 – 31. 7. 2013
 • Mediální centrum ORBIS, Vinohradská 46

Dvacet let – to už je v lidských měřítkách věk, který se počítá. Představuje vstupenku do dospělosti a přísliby dalších zkušeností či zážitků. Právě v takovém rozpuku se letos nachází samostatná Česká republika. Z miminka lezoucího po Žižkovské věži vyrostla do síly mladého státu, který se dokázal vyrovnat s velkou vodou, malým rozpočtem i přívalem turistů. Dnes nabízí světu špičkové vědecké úspěchy, architektonické skvosty zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO nebo nevšední přírodní krásy. Po celou tu dobu jí byla užitečným pomocníkem agentura CzechTourism, která s ní to dvacetiletá jubileum letos také oslavuje.

Na patnácti velkoformátových fotografických obrazech o formátu 100×70 centimetrů během prohlídky nahlédnete například do pergamenových knih starých více než tisíc let, seznámíte se s živoucím pokladem českého kulturního dědictví – starokladrubským koněm – nebo zjistíte, proč mají psi své vlastní umělé oční čočky a kde jim je odborníci implantují do očí. Poznáte krásná zákoutí Národního parku Šumava i složité závity lidského mozku, který motolští lékaři „spravili“ desetiletému chlapci trpícímu epilepsií. Čeká na vás i zajímavý pohled na léčbu rakoviny kůže či romantický pohled na malostranské střechy – a na závěr si můžete připít na zdraví českým pivem a zamyslet se, jestli má skutečně zdraví prospěšné účinky nebo ne.

Nature in Picture

 • 1.3.2013 – 29.3.2013
 • Mediální centrum ORBIS, Vinohradská 46

Svět se čím dál víc zmenšuje a nejsme to jen my, lidé, kdo bez námahy cestuje přes pohoří či kontinenty. Ohromující řádka pasažérů s osmi nohama, křídly, chlupy, šupinami nebo třeba tělem z rosolu sdílí pohodlí moderní dopravy s námi. Občas načerno nastoupí do letadla či na nákladní loď, jindy jim k osídlení nových území stačí samotná změna klimatu a vlastní toulavé boty.

Mnohým vzácným a ohroženým tvorům dokonce sami a rádi platíme letenky první třídou. Na záchranný pobyt jsme k nám pozvali unikátní gaviály nebo roztomilé gorily, do domovských stepí a savan zase vyslali u nás narozené koně Převalského a nejvzácnější nosorožce světa. Do naší přírody se díky lidem vracejí zpět vzácní tvorové, které jsme si už odvykli vídat. Jiní berou bez jakéhokoli dovolení a povolení naše luhy a háje doslova útokem. Zvířecí svět zkrátka cestuje spolu s námi. Připravte se – v české kotlině najdete víc exotiky, než jste se kdy odvážili představit!

Na patnácti vekoformátových fotografických obrazech o formátu 120×80 centimetrů se během prohlídky setkáte například s nejvzácnějšími nosorožci světa, kteří se do své africké domoviny vrátili z Česka. Zjistíte, kteří pavouci přišli do našich zahrádek ze slunného Středomoří, nebo se na vlastní oči přesvědčíte, že v českých rybnících žijí příbuzní medúz. Na moravských vinicích se poohlédneme po teplomilných hadech a zjistíme, proč u nás žijí francouzští hlemýždi.

Celá výstavní kolekce je tištěná na plátno latexovou technologií společnosti Hewlett-Packard, která je v oblasti digitálního tisku naprosto jedinečná. Unikátní latexový inkoust se vyznačuje vysokou odolností při zachování fine-artové kvality.

IN PICTURE

 • 21.9.2012
 • Lichtensteinský palác, Malá Strana

Společnost Eurolines v pátek 21. 9. 2012 v Lichtensteinském paláci na Malé Straně oslavila dvacáté výročí působení na Českém trhu. Jako součást slavnostího programu se konala výstava dvaceti šesti fotografických obrazů s názvem IN PICTURE. Expozice byla rozdělená do pěti tématických celků – Travel in Picture, Nature in Picture, People in Picture, Sience in Picture a Gourmet in Picture.

Posláním kolekce bylo spojit všechny sféry tohoto světa stejně, jako se společnosti Eurolines podařilo ve více než pěti stech destinacích Evropy spojit sever s jihem i východ se západem.V průběhu oslavy také zazněla melodická déja vu známých českých i zahraničních skladeb, kterou si ve zcela originální úpravě připravili studeni Hudební a taneční Akademie Múzických umění.

Večerm s vtipem a noblesou prováděl moderátor a cestovatel Petr Horký.

Temperamentní Řecko – Cestovatelský dýchánek Lidé a Země

 • 22.8.2012 – 22.8.2012
 • Žluté lázně, Praha

Makrosvět

 • 21.11.2009 – 16.1.2010
 • Hotel Academic, Tyršovo náměstí 2222, Roztoky u Prahy

14. ledna se od 19:00 hodin koná ve výstavní galerii Hotelu Academic beseda s autorem. Role moderátora se laskavě ujala paní Daniela Mrázková, předsedkyně organizačního výboru Czech Press Photo.

Oči

 • 5.11.2009 – 8.11.2009 
 • Veletrh Interkamera Brno

Oči – Bohemia Sekt, a.s.

 • 16.7.2009 – 17.9.2009
 • Bohemia Sekt Centrum – Starý Plzenec, Smetanova 220

Tajemství přírody – GLOBE REVUE

 • 16.4.2009 – 30.9.2009 – NÁKUPNÍ CENTRA ČR
 • Putovní výstava po velkých nákupních centrech České republiky se koná ve spolupráci s nakladatelstvím RF HOBBY a u příležitosti uvedení nového titulu na český trh zaměřeného na fascinující svět kolem nás GLOBE REVUE.

Harmonogram výstavy:

 • 16.-29. 4. OC Chodov
 • 1.5.-13.5. OC Letňany
 • 15.-31.5. OC Eden
 • 15.-26.6. nákupní centrum Géčko Liberec
 • červenec Campus Square Brno
 • červenec OC Futurum Brno
 • srpen nákupní centrum České Budějovice
 • srpen Ostrava
 • září Plzeň

Zvířata z očí do očí II.

 • 1.8.2007 – 31.10.2007
 • Nákupní galerie Atrium, Karlovo nám. 10, Praha 2

My lidé vnímáme svět kolem sebe především očima a proto jaksi samozřejmě považujeme zrak za nejdůležitější ze všech smyslů i u ostatních tvorů. Různí živočichové se však ve svém prostředí orientují mnoha rozmanitými způsoby a i při samotném vidění se musejí vyrovnávat s nejrůznějšími překážkami. Každé oko také vnímá hlavně tu část reality, která je důležitá pro přežití jeho majitele. Příroda proto pod hladinou moří i řek či na souši vytvořila mnoho typů a tvarů zrakových orgánů. Blízký pohled do očí živočichů v sobě tedy snoubí estetický zážitek s obdivem k dokonalosti výtvorů přírody. Právě to je důvodem k pokračování úspěšné výstavy velkoplošných fotografií Michaela FOKTA v Nákupní galerii Atrium, Karlovo náměstí 10, Praha 2, jejíž úvodní část shlédlo v loňském roce více než 10 000 návštěvníků Nákupní galerie Atrium.

Výstavní kolekce Zvířata z očí do očí 2 tvoří soubor 42 fotografií, které přinášejí detailní pohledy na oči nejrůznějších živočichů od hmyzu, mořských langust, chobotnic a ryb přes hady a chameleóny, jejichž oči se pohybují nezávisle na sobě, až po pestrobarevné papoušky nebo vrcholové dravce savčího světa jako jsou levharti. Díky svému pojetí jsou fotografie přechodem mezi realistickým zachycením zajímavé skutečnosti a barvitými téměř abstraktními obrazy, jaké dokáže vytvořit jen příroda.

Ve srovnání s loňským rokem se mohou návštěvníci těšit na několik zajímavých novinek. Volný prostor moderního čtyřpodlažního atria zdobí šest obřích oboustranně potištěných pláten o velikosti 4 x 2,5 metru, která tvoří virtuální „druhé patro“ výstavy a majestátním způsobem korunují celou kolekci. V moderním vzdušném prostoru Nákupní galerie Atrium vynikají stejně dobře jako 24 pláten o
velikosti 210 x 130 centimetrů, která vroubí celý prostor ve výšce prvního patra.

Mezi atrakce přízemní části expozice patří fotografie tištěné na trojrozměrná kuželová plátna. Díky speciální počítačové technologii jsou zkreslené tak, aby se při pohledu od hrotu kužele jevily jako nezkreslené prostorovou perspektivou. Při zvolení jiného úhlu pohledu je zkreslení patrné – návštěvníci se tedy musejí podívat zobrazeným živočichům skutečně „z očí do očí“, aby viděli fotografii ve správných proporcích. Čtyři ploché monitory zde také promítají vystavené i další fotografie v podobě pohyblivé video smyčky.

Zvířata z očí do očí I.

 • 1.8.2006 – 31.10.2006
 • Nákupní galerie Atrium, Karlovo nám. 10, Praha 2

Setkání se zvířaty má v sobě vždy něco jedinečného, zvláštního a neopakovatelného. Všichni živí tvorové žijí své vlastní životní příběhy, které se mohou vnímavému člověku během pozorování a fotografování poodhalit. To je smyslem jedinečné výstavy 24 velkoplošných fotografií, které podávají barvité svědectví o životě v přírodě a zároveň představují portréty rozmanitých živočichů. Návštěvníci zde
najdou výjevy z podmořského světa stejně jako nevšední pohledy na suchozemská zvířata. Aby vyniklo obrazové sdělení fotografií, které jsou umístěné v krásném moderním prostoru Nákupní galerie Atrium, jsou vystavené fotografie zhotovené ve formátu 180 x 120 centimetrů. Kromě estetického zážitku z kompozice barev a tvarů se mohou diváci také zblízka seznámit s některými zajímavostmi života v přírodě. Na vlastní oči uvidí pestré jedovaté šípové žáby pralesničky, obyvatele korálových útesů, bystrozraké pavouky skákavky či ryby, kterým se daří stejně dobře ve vodě jako na souši. Fotografické obrazy budou doplněné zajímavými textovými popisky.

Pro realizaciu výstavy byla použita nová tisková technologie společnosti HP – tiskárna HP Designjet 9000s se solventními inkousty. Zajímavostí technologie tisku výstavy je to, že ukazuje hraniční možnosti tiskárny určené pro oblast tisku venkovní reklamy (tzn. pro větší pohledovou vzdálenost) – kvalita vytištěných fotografií je srovnatelná s kvalitou výtisku velkoformátových tiskáren s inkousty na bázi vody, přičemž odolnost a světlostálost bez jakýchkoliv dalších dokončovacích operací je mnohokrát vyšší. Celková spotřeba inkoustů (980 ml) dokazuje velmi nízké tiskové náklady a vysokou efektivitu práce tiskárny.

Další jedinečností výstavy je zpřístupnění jedinečných estetických zážitků návštěvníkům a zákazníkům obchodních galerií. V dnešní uspěchané době si jen skuteční labužníci najdou čas na návštěvu specializované galerie – stále více času trávíme v obchodních a nákupních centrech a umění pak zůstává trochu stranou. Tím, že je výstava umístěna v centru každodenního dění, v místě kterým prochází denně velké množství lidí, dostává se pak i obsahové sdělení blíže každému. A toto přiblížení výstavy ke každodennímu životu je společně s představením nové technologie společnosti HP cílem výstavy.

Ostatní autorské výstavy v dřívějších letech

Barvy přírody

 • 27.5.2005 – 27.5.2006
 • v prostorách pobočky HVB Bank v Praze 1, Revoluční třída číslo 7

Tajemství přírody

 • 8.6.2004 – 11.7.2004
 • Komorní galerie Josefa Sudka, Maiselova 2, Praha 1

Jedovatí živočichové

 • 9.10.2003 – 21.3.2004
 • muzejní expozice frýdeckého zámku ve Frýdku-Místku

Příroda v barvách

 • 1.4.2001 – 15.8.2001
 • Institut pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), Ruská 85, Praha
 • 1.9.2000 – 31.10.2000
 • Karlovy Lázně, Smetanovo nábřeží 198, Praha