Lisabon – Přeborník v rekordech

Koloniální atmosféra, svěží vzduch oceánu a všude samá nej. Lisabon je místo, kde slunce hřeje povětšinu roku a kde si díky nízkým cenám užijete spoustu radosti.  

Lisabon je nejstarší město západní Evropy a strčí tak do kapsy i kolosální Řím, Paříž nebo Londýn. Byl postavený na sedmi kopcích a dnes je dokonale propojený lanovkami či výtahy. Ušetříte tak spoustu času i energie, protože největší skvosty města jsou roztrkané právě na těchto sedmi svazích. Před návštěvou Lisabonu je dobré vědět tři věci. Stejně jako v celém Portugalsku je tu levně, každou chvíli narazíte na nějakou kuriozitu a nejhezčí pohledy na město jsou seshora.

Ježíšovi u nohou

První dojmy z Lisabonu bývají ohromující.  Nebudete si totiž úplně jistí, jestli si z vás nějaká záhadná síla neudělala legraci a neteleportovala vás do Kalifornie, Brazílie či k našim německým sousedům.  Monumenty, jako jsou například sanfranciský most Golden Gate či socha Krista Spasitele z Ria de Janeira, skutečně najdete také tady a nemusíte za nimi jezdit do jejich domoviny. Most 25. dubna přes řeku Tejo i obří socha Krista se svýma typicky roztaženýma rukama jsou jejich dokonalými kopiemi. Streetart v lisabonských ulicích kopií určitě není, svou bohatostí se však podobá pouličnímu umění Berlína.

Jestli chcete zažít přímo božský pohled, vydejte se na vyhlídkovou plošinu do výšky přes osmdesát metrů. Stanete u nohou samotného Ježíše, odkud si prohlédnete město, ze kterého v minulosti vyplouvali mořeplavci za svými slavnými zámořskými objevy. Stačí jen sednout na metro a kochat se. Kousek odtud ve čtvrti Belém se tyčí jeden ze sedmi divů Portugalska. Bělostný Památník objevitelů ve tvaru karavely na sebe upozorňuje už zdálky. Padesát metrů vysoká loď veze na palubě takové osobnosti portugalských dějin, jako jsou například Jindřich Mořeplavec, Vasco da Gama či Fernão Magalhães.

Až se vaše hlava vrátí ze záklonu opět do přirozené polohy, podívejte se pro změnu k zemi. Na náměstí před monumentem uvidíte ohromující mozaikovou mapu světa, zdobenou mořskými pannami, galeonami a daty, kdy byla objevena každá nová země. Pokud se chcete na mapu podívat svrchu, vyjděte na ochoz monumentu. Rozprostře se vám výhled nejen na celou čtvrť, ale dohlédnete až k Atlantskému oceánu.

Strašlivý symbol Lisabonu

Symbolem Prahy je Pražský hrad a podobně impozantní ikonu Lisabonu tvoří nádherná věž Torre de Belém. Původně byla postavená na malém ostrůvku zcela obklopeném vodou. V průběhu času se však díky bouřím a přílivům měnila pobřežní čára, a proto se dnes nachází na břehu řeky.  Nejprve ji vybudovali jako obranou věž, ale její funkce se postupně měnila. Sloužila jako maják i jako vězení. Postavená je v čistě v manuelském stylu a v určité fázi své historie byla považovaná za strašlivou agresivní stavbu.

Dnes ji naopak obdivují miliony lidí. Nejlepší čas k návštěvě je pozdní odpoledne, kdy zapadající slunce zalije celou řeku zlatým světlem. Pokud jste si pořídili lisabonskou city kartu, budete si moci tuto nejznámější památku města prohlédnout zadarmo. Než se vydáte směrem ke klášteru svatého Jeronýma, kde na své poslední cestě spočinul objevitel cesty do Indie Vasco da Gama, udělejte si přestávku a poseďte si v některé z restaurací či kaváren na pobřeží řeky. Polední menu složené z ryb či masových pochoutek je tu o třetinu levnější než třeba ve Francii.

Centrum s nadhledem

Druhý den doporučuji zůstat v centru a prozkoumat to tam. Čeká na vás spousta perliček. Čtvrť Baixa je typická svými kavárničkami a nákupními bulváry. Milovníci památek budou mít ale samozřejmě také na co koukat. Jejich první zastávkou jistě bude Vítězný oblouk, na jehož střechu lze vystoupit. Sem minut chůze od něj čeká průmyslový zázrak z tepaného železa, výtah Santa Justa, který spojuje centrum města s náměstím Carmo. Z otevřené vyhlídkové plošiny ve výšce čtyřiceti pěti metrů budete mít Lisabonský hrad či náměstí Rossio jako na dlani.

Náměstí Rossio je samo o sobě důležitým bodem k zapamatování. Dříve se tu konaly býčí zápasy a stínaly se hlavy. Dnes sem lidé chodí na panáka, jen tak na výlet či za kulturou. Budova, která připomíná spíš divadlo, je ve skutečnosti nádražím, a ne jen tak ledajaký. Za menší hodinku odtud totiž dojedete přímo do pitoreskního městečka Sintra, které dříve sloužilo jako letní královské sídlo.

Italové nedají ránu bez esspressa a pijí ho „na stojáka“ v pouličních bistrech několikrát denně. Obyvatelé Lisabonu zase se stejnou chutí chodí na štamprli višňové pálenky podávané v čokoládovém pohárku s opilou višní. Tenhle sladký zázrak se jmenuje Ginjinha a každé bistro ho připravuje podle svého rodinného receptu. Mě asi nejvíc chutnala právě tady na náměstí Rossio v pidibaru Ginjinha Espinheira, kde navíc stojí euro třicet.  Na opačném rohu, než je bar, se nachází malý kuriózní obchůdek. Jmenuje se Hospital de Bonecas a je to nemocnice pro panenky. Dokážou tu pomoci i dvě stě let staré panence.

Srdcervoucí tóny a železná kráska

Čtvrť Baixa vůbec ukrývá netušené poklady. Jestli mezi vaše favority evropských měst patří Berlín se svou grafitovou galerií pod širým nebem, přijdete si tu na své. Slavnému obrazu přátelského polibku se určitě vyrovná jasně červená malba zpěvačky Fado,tedy tradiční lidové hudby plné melancholie, lásky i smrti. Slovo Fado v překladu znamená osud a jedná se o poetické písně podobné baladám, které zpívá jeden zpěvák za doprovodu mandolíny nebo kytary. Tento milovaný hudební žánr se dokonce stal nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Vystoupení velmi často probíhají na ulici či v restauracích, takže si můžete vychutnat skvělé jídlo za doprovodu srdcervoucí hudby. Na konci streetartové uličky Rua da Madalena čeká další překvapení. Nejmenší knihkupectví na světě. Jen těžko uvěříte, jak může tento mini obchůdek pojmout tři tisíce knih na čtyřech metrech čtverečních.

Nejlepším způsobem, jak si prohlédnout Lisabon, je tramvají nebo autobusem „Hop on hop off“, kde to máte i s audio průvodcem. Tramvajovými linkami je město doslova prošpikované. Nejdelší fronta je samozřejmě před slavnou žlutou tramvají číslo dvacet osm ze třicátých let. Železná kráska je v neustálém obležení, a to i když je jen zaparkovaná a čeká na svou další jízdu. Patří k nejoblíbenějším atrakcím a každý se s ní chce vyfotit. Nenechte si tenhle kýč ujít, nasedněte do ní a vydejte se křivolakými uličkami směrem do starobylé Alfamy.

Chcete-li si pořídit snímek jako z fotobanky, vystupte na vyhlídce Santa Lucia. Otevře se vám nádherný panoramatický pohled na klášter São Vicente de Fora a také na kostel svaté Engrácie, který drží světový rekord v délce své výstavby. Vznikal téměř tři století. Troufám si říci, že pro mne je Alfama asi nejhezčí částí celého Lisabonu. Má vesnickou atmosféru, maličká náměstíčka a úzké uličky. Z balkónů visí čerstvě vyprané prádlo, ženy klábosí z okna do okna a z restaurací můžete slyšet zvuky Fada. Je druhou nejstarší čtvrtí v Evropě, a proto není divu, že se tu nachází nejstarší knihkupectví na světě, které je v provozu už dvě stě osmdesát pět let.

Živá vystoupení Fado v Alfamě:

  • Clube do Fado – najdete ho blízko katedrály
  • The Fado Museum – můžete tu prozkoumat původ tohoto vášnivého hudebního žánru
  • Restaurace Sr. Fado de Alfama – zazpívá vám samotná majitelka podniku Ana Marina a na housle zahraje Duarte Santos. K tomu si pochutnáte na skvělém domácím jídle a místním vínu.

Může se hodit:

  • Jak ušetřit – kupte si City kartu, která se nevystavuje na den, ale na 24 hodin. Vztahuje se na dopravu, vstupy do památek a v ceně jsou i slevy nákupy. Cenové rozpětí podle počtu dní: 19, 32 a 40 Euro.
  • Kde se najíst – Tržnice Mercado Campo de Ourique

Perličky Lisabonu:

  • Fotbalový klub Benfica má největší počet fanoušků na světě, asi 14 milionů.
  • Obyvatelé Lisabonu v minulých stoletích svou každotýdenní koupel praktikovali nazí v řece Tejo přímo u nejrušnějšího místa ve městě u náměstí Praça do Comércio, což způsobovalo skandál a rozhořčení.
  • Velkou anglickou tradici čaje o páté ve skutečnosti zavedla portugalská princezna Catherine de Braganza. Tento zvyk přenesla do Velké Británie po sňatku s anglickým králem Karlem II.
  • Most Vasco Da Gama je se svými více než dvanácti kiometry nejdelším mostem Evropy.
  • Městem vede ohromný akvadukt, který dodnes přivádí vodu do starobylých fontán. Má nejvyšší lomený oblouk na světě, který je 65 metrů vysoký a 29 metrů široký.

Kam za streetartem:

  • 3D malby zvířat a hmyzu od Artura Bordala můžete obdivovat ve čtvrti Belém.
  • Nejstrmější ulice ve měste Calçada da Glória je pomalovaná odshora až dolů.
  • Fábrica do Braço de Prata – největší koncentrace prací portugalského mistra grafity Vhilsa v Lisabonu.