Afrodiziaka – Sex na talíři

Láska prochází žaludkem. To se ví. Jsou ale potraviny, pro které toto rčení platí ještě o něco víc. Obsahují totiž látky, které nabudí naše smysly touhou, ať jste kdekoli na světě. Seznamte se s pokrmy, se kterými je život a poznávání nových míst o trochu hezčí.

Mnoho kultur napříč historií hledalo jídla, která by zlepšila intimní zážitky. Vědci dokázali, že skutečně existují pokrmy, které mají vliv na zdravý vývoj reprodukčních orgánů, plodnost či stimulují centra potěšení v mozku. Mezi favority bezpochyby patří šampaňské, ústřice či jahody s čokoládou. Zdaleka ale nejsou jedinými kandidáty. Je spousta potravin, po kterých budete pravděpodobně tokat jako tetřev hlušec uprostřed Šumavy. Ať už v důsledku placebo nebo doopravdy vzrušivého efektu.  I když se ve sto procentech jedná o přírodní produkty, neznamená to, že se jimi narvete k prasknutí.  Intenzitu romantické chvilky po požití těchto dobrot totiž ovlivňuje mnoho věcí. Nejen to, jestli jste muž nebo žena, ale i vaše tělesná hmotnost a zdravotní stav. Najdou se ale i potraviny, které naopak toužebné rozechvění tlumí. Tak pozor na to, co jíte.

Afričané vědí, jak na to

Spousta afrických rostlin má stimulující účinky a místní je po staletí hojně využívají. Každá africká země má dokonce katalog místně vyráběných sexuálních stimulantů, které pocházejí ze zdejších rostlin. Poznáte je snadno, mají zcela polopatické názvy jako třeba: Super Love, Impotex nebo Tiger Power. Například Zuluové v Jižní Africe tradičně používají kořen rostliny druhu Eriosema kraussianum. Rozdrtí ho a smíchají s teplým mlékem. Takhle připravený drink stačí požít dvě až čtyři hodiny před očekávanými radovánkami. Pokud vám tedy někdo jako digestiv nabídne mlíčko z Bangalaly, jak se rostlince říká, budete vědět, jaký má s vámi záměr.

V jižním Súdánu zase nedají dopustit na kořen Mulonda. Při pobytu v téhle pro muže zaslíbené zemičce se pravděpodobně setkáte i s názvem Entengo. Obdivovat tu můžete volně žijící zvířata v národních parcích Boma a Bandigalo, ale také se tu setkáte s mnoha tradicemi, které jsou tu silně zakořeněné. Jednou z nich je právě hojně používaný kořen Entenga. Při správném zacházení se po něm prý zvětšují penisy. Tohle tajemství místní vštěpují již malým chlapcům, kteří od útlého věku pravidelným cvičením dbají na to, aby vyrostli v atraktivní pány. Proto se asi o Súdáncích říká, že patří k nejobdařenějším mužům na světě.

Asie – opravdu divné pochoutky

Většinu afrodiziak nalezneme v Asii. Je to díky čínské medicíně, která spojuje jednotlivé ingredience se zesíleným sexuálním apetitem. Říká se, že jiný kraj, jiný mrav, a v oblasti pochoutek, které z vás udělají chlapa, to tady opravdu platí dvojnásob. Například na Filipínách bude našinec určitě zaskočený, když se mu u chodníku naskytne pohled na to, jak zdejší obyvatelé s velkým potěšením konzumují kachní vejce, které obsahuje dvacetidenní embryo. Mňamku poznáte podle názvu balut a naštěstí ji předtím alespoň pomalu uvaří v páře. Přesto však počítejte s tím, že ji budete chroupat se zobáčkem a drobnými pírky.

V Číně mají jiné speciality. Pijí kobří krev. Dávají si ji buď syrovou, nebo si ji namíchají s alkoholem. Tato tradice je stará více než dva tisíce let a setkat se s ní můžete v Hadí vesnici u vietnamské Hanoje a dokonce i v restauraci Xin Li Zhi Wan v čínském Guangzhou. V zemi, kde je možné snad úplně všechno, se můžete setkat s konzumací z ptačích slin slepených hnízd salangan, které jsou příbuzné rorýsům. Delikatesa nese název „kaviár východu“ a připravuje se tak, že se nejprve namočí přes noc ve vodě, aby se odstranilo peří, pak se povaří a na konec se přidá cukr. Jestli na tenhle druh zážitku máte odvahu, okusit ho můžete v restauracích v čínské čtvrti v Bangkoku.

Až budete v Japonsku, rozmyslete si, jestli vám tenhle experiment stojí za to. Jestli si užijete bouřlivou noc nebo se otrávíte, je poměrně slušná sázka do loterie. Místní pochoutkou, která by vám měla vlít krev do žil, je ryba fugu, tedy čtverzubec, který patří k nejjedovatějším obyvatelům moře. Na jeho přípravu musí mít kuchaři speciální licenci.

Jak na to jdou Evropané

Typickou jarní zeleninou, která se po dlouhé zimě začne objevovat na našich talířích, je chřest. Matka příroda zkrátka ví, co má vyprodukovat, aby obnovila naše síly, a to všude. Nemusíte být zrovna pubescent, aby vám jeho podoba připomínala falický tvar. Z chřestu byly paf už staří Řekové, kteří ho opěvovali natolik, že ho dostali i do milostné poezie. To Kámasútra šla ještě dál. Podle ní je nejlepší vypít ho jako pastu. No a Francouzi si jím pojišťují svatební noc. Večer před osudným dnem si prý dávají trojitou zelenou porci.

To, aby vysoké množství vitamínu E zvýšilo tok krve a kyslíku do genitálií. Pozadu nezůstává ani draslík, který běží na pomoc s produkcí pohlavních hormonů. A jak si takové zelené zlato chutně připravit? Receptů je mnoho. Můžete ho vařit, grilovat ve slaninovém kabátku nebo i péct. Velmi lahodná je i krémová polévka, která se připravuje ze suchého bílého vína, máslové jíšky a vody.

Jestli se rádi pouštíte do všeho, co je zakázané, na Sardinii si přijdete na své. Ostrované nedají dopustit na sýr, který si ze svého jídelníčku oficiálně škrtlo mnoho zemí na světě. Jmenuje se Casu Marzu a kromě toho, že smrdí na hony daleko, je domovem živých červů. Ano, slyšíte dobře. Svá vajíčka do jeho trhlin naklade moucha sýrohlodka drobná. Její larvy pak tím, jak tráví bílkoviny, přeměňují produkt na měkký krémový sýr. Nedokážu si představit, jak silný vztah musíte mít ke smaragdovému ostrovu či středomořské kuchyni, abyste sebrali odvahu a tento sýr ochutnali.

Fíky – ovoce pokušení

Škoda, že u nás nerostou fíky. To bychom jich měli na podzim na stole plnou ošatku. Setkat se s nimi můžete od Chorvatska přes Turecko až po jihovýchodní Asii. K velkému půvabu fíku přispívá i teorie, že jeho původním domovem byla rajská zahrada. A z této víry vyplývá, že to nebylo granátové jablko, které se stalo ovocem sváru, ale právě fík. Ať si Adam s Evou pochutnávali na čemkoli, je pravda, že jsou fíky bohaté na aminokyseliny, o nichž je známé, že zvyšují vytrvalost. Možná jste se nad jejich vzhledem nikdy nezamýšleli, ale řada básníků a umělců to v průběhu staletí udělala za vás. Byly to právě tyto romantické duše, které si všimly sametového povrchu ovoce a zároveň jeho více než mírné podoby s nejtajemnějšími dámskými partiemi. Fíková sezóna je krátká, tak na sladké pokušení nezapomeňte.

Pískavice řecké seno – koření života

Při cestování po Indii či Blízkém Východě je vcelku nemožné, abyste se nesetkali s pokrmy kořeněnými pískavicí řeckým senem. Sama o sobě má velmi zvláštní chuť, kterou by si zamiloval jen málokdo, ale ve směsi koření, především pak v kari, je báječná. Pískavice je mezi kořením takový chameleon. Když ji konzumujete syrovou, je neuvěřitelně hořká. Při vaření ale dostává lahodnou nasládlou až ořechovou chuť. Nejčastěji se mletá semena přidávají do směsí typu garam masala nebo panch phoran.

V zeleninových jídlech a v polévkách se ale můžete potkat i s čerstvými či sušenými listy, které se při vaření používají až úplně nakonec. Až se otevřou hranice a vydáte se poznávat krásy východních zemí, určitě si z asijského trhu přivezte pytlíček této byliny. Obsahuje totiž sloučeniny známé jako saponiny, které ovlivňují produkci pohlavních hormonů a zvyšují sexuální touhu a vzrušení hlavně u žen. K pískavici měl zřejmě velmi blízko i samotný Tutanchamon. Jak jinak si vysvětlit, že byl pohřbený s tolika jejími semeny.

Med – sladké líbánky

Každý, kdo mluví alespoň trochu anglicky, ví, že se slovo „líbánky“ řekne „honeymoon“. Není to jen tak pro nic za nic. Vždyť lidová slovesnost vychází z tradiční moudrosti. Novomanželé odpradávna pili po dobu jednoho měsíce medovinu. To zřejmě proto, aby jejich nová životní etapa neztratila na lesku. Medu si vysoce cenil i král všech lékařů Hippokrates. Předepisoval ho na sexuální vitalitu. Hlavním důvodem, proč si med dodnes dochoval afrodiziakální nálepku, je skutečnost, že se používal jako pomazání při orálních sexuálních praktikách. Navíc obsahuje bór, který pomáhá tělu využívat estrogen a oxid dusnatý, který může zvýšit průtok krve během vzrušení. Med můžete mlsat nejen rovnou z lahvičky nebo si ho dávat do čaje, ale můžete na něm i vařit. Takové šťavnaté pečené koleno na medu s přídavkem chilli papriček, které patří do stejné afrodiziakální rodiny, vůbec není k zahození.

Zabijáci libida

  • Máte sexy plány? Pak se vyhněte potravinám, které negativně ovlivňují hladinu hormonů ve chvíli, kdy je čas na úplně malé kalhotky. Mezi zabijáky intimních chvil patří například sója, která obecně patří mezi zdravé potraviny. Pokud se chcete s partnerem příjemně uvelebit a pustit si nějaký pěkný film, rozhodně si k tomu neberte popcorn. Zjistilo se, že vnitřní výstelka sáčků popcornu obsahuje perfluoralkylové kyseliny, které snižují počet spermií. I milovníci kravských sýrů by se měli své delikatesy vzdát, pokud si nechtějí zkazit náladu. Sýry totiž můžou obsahovat syntetické hormony, které nepřejí hladině estrogenu a testosteronu.