Filmová hvězda auto Škoda

Být superstar stříbrného plátna jako jsou James Bond, Četník ze Saint Tropez či Mr. Bean není jen tak. Ke slávě jim pomohla nejen jejich jedinečnost, osobní šarm a talent, ale také jejich motorizovaný parťák. Opravdu se najde pár autíček, ze kterých se vedle svých hrdinů z masa a kostí staly hollywoodské legendy.

Mít dobrý scénář a známou tvář na plátně ještě nedělá z filmu kasovní trhák. Alchymie filmového úspěchu je vždy koktejlem mnoha ingrediencí. Jednou z nich jsou i kulisy, které dílu teprve dodají tu správnou atmosféru. A mezi ně patří i automobily. Některým se dokonce podařilo vrýt se do povědomí lidí navždy, což je snem všech hvězd šoubyznysu. Čím by byl Sean Connery bez svého vozu Aston Martin DB5, Louis de Funès bez své kachny, tedy Citroënu 2CV, nebo Rowan Atkinson bez zeleného Mini s černou kapotou a visacími zámky na dveřích.

Chybělo jen málo a i ze Škodovky by se určitě stala globální filmová hvězda. Absolutní rozruch totiž na autosalonu v Bruselu v roce 1972 způsobila Škoda 724 Super Sport. Nejen na její podobě, ale především na celkové stavbě se designéři a konstruktéři opravdu vyřádili. Výsledkem byl na tu dobu zcela unikátní futuristický vzhled. Tenhle sci-fi model by náramně slušel třeba právě Jamesi Bondovi. Auto budoucnosti mělo vpředu vyklápěcí rampu se šesti výraznými světlomety a zadek zdobilo dokonce šestnáct světel, která vypadala jako raketové trysky. Jenže to byl teprve začátek tohohle aerodynamického úletu pro dva krutopřísné jezdce.

Málokdy se podaří vyrobit model, který působí afrodiziakálně na muže i na ženy. Škoda 724 Super Sport bylo historicky snad nejvíce sexy auto z celé mladoboleslavské stáje. Kromě toho, že mělo motor vzadu a pohon na zadní kola, se dveře spolu s čelním sklem odklápěly nahoru, což vezme za srdce, ať jste motorističtí fandové nebo ne. A přesně tohle žihadlo, kterého se kvůli socialistickým soudruhům vyrobil pouze jediný kus, si pro svůj film „Upír z Feratu“ vybral režisér Juraj Jakubisko. Emoce snímek vyšrouboval ještě výše, když karosérii přelakovali z původní elegantní bílé na tajemnou černou s červenými proužky a motor vymodelovali do podoby srdce nadpozemského netvora, jehož pohonem není klasický benzín, ale lidská krev. Dnes je autíčko k vidění v expozici muzea značky Škoda.

Dnes se Škodovky vyváží do celého světa, a tak je jen otázkou času, kdy si některý model s logem okřídleného šípu vyberou zahraniční tvůrci do hlavní role svého snímku. Ač se socialistický režim snažil zničit vše kapitalistické, neznamená to, že se některé ze škodověnek nepodařilo proklouznout za ostnatý drát. Tak například Octavia typu 985 se objevila ve snímku Žena je žena z roku 1961, ve kterém hraje i Jean-Paul Belmondo. Kvalita si vždy najde cestu do světa a po pádu železné opony se to podařilo i této české značce. Škodu Superb Haorui může všímavé oko zahlédnout i v Bondovce Skyfall s Danielem Craigem.

Škoda 100 – Hogo fogo Homolka

„Teď teprve jsme hogo fogo rodina, to je málo platný. Teď teprve nám patří svět“. Tahle hláška z druhého dílu legendární komediální trilogie o pražské maloměšťácké rodině, která se celé dny zabývá malichernými problémy, z nichž pak vznikají bizarní hádky, mluví za vše. V této epizodě se skutečně vedle Heduš, Ludánka, babi Homolkové a dědy Homolky, jehož filmovým kostýmem byl nezapomenutelný bílý nátělník, stalo hlavním live motivem auto. Dneska se v rodinách točí auta jako na běžícím pásu, ale tenkrát byla koupě vozu událostí, o které se mluvilo nejen v rodině, ale často i v celé ulici několik týdnů. Škodovácká stovka lámala rekordy v oblíbenosti. Byl to první typ, kterého se vyrobilo více než milion kusů, a ještě se blýskl v zahraničním filmu. A nejednalo se o žádnou lacinou rychlokvašku. Sice krátce, ale přece, se „stovka“ mihla ve filmu Četník a četnice.

U kříže směrem na Strážovice se zase kochal pan doktor Skružný ve filmu Vesničko má středisková, který byl nominovaný na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Právě tady ho také srazila jeho špatně zabrzděná škodovka. Rudolf Hrušínský si v památném filmu na špatného řidiče nemusel vůbec hrát. On jím totiž ve skutečnosti také byl. Proto v reálném životě řídila jeho manželka. Tato role pro něj tak znamenala usednout znovu za volat skoro po třiceti letech. Nejen, že pan Hrušínský oprášil své řidičské schopnosti, ale ještě autu vdechl takovou duši, že se ho nešlo zbavit ani po natáčení, i když nebylo v nejlepší kondici. Zakoupila si ho totiž jedna z obyvatelek Křečovic, kde se komedie natáčela, a silnice s ním brázdila dalších čtrnáct let.

Škoda 120 – Vrchní prchni

Snímek Vrchní prchni o falešném číšníkovi rozhodně patří do zlaté pokladnice českého filmu. Automobilovou superstar je tu sice hadrák Velorex, ale pořádně se zde blýskla i Škodovka. Může za to jedna z nezapomenutelných hlášek „Stěrače stírají, ostřikovače stříkají“. Tady je vidět, že stačí jedna dobře mířená věta a Škoda 120 měla o věčnou slávu postaráno. Za její volant si usedli herci i v mnoha dalších filmech jako například Kamarád do deště či Slunce, seno jahody. A teď pozor, akční krimi seriál z prostředí speciálního oddělení britské policie CI5 v čele s Raymondem Doylem, Wiliamem Bodiem a Georgem Cowleym hltal každý od patnácti výše. I zde se v jednom díle představila naše dobrá stodvacítka.

Škoda 1201 – Sanitka

Pořádné drama na obrazovkách pravidelně způsobovala Škoda 1201 z přelomu padesátých a šedesátých let. Když si na tento normalizační seriál v čele s doktorem Janderou v podání Jaromíra Hanzlíka vzpomenete, určitě se vám v uších rozezní jeho dramatická hudba. Kdyby vás zajímalo, co se s touto sanitkou, ve které se odehrávaly příběhy o životě i smrti, stalo, máme pro vás dobrou zprávu. Ve své sbírce ji má pan doktor Mašek, který býval hlavním lékařem hradecké záchranné služby a v současné době provozuje unikátní muzeum autoveteránů v Černilově. Kromě tohoto kousku tu najdete kompletní sbírku poválečných sanitních vozidel značky Škoda. Muzeum je zpřístupněné veřejnosti po individuální domluvě.

Škoda 736 Buggy

I když máte pocit, že národní poklad českou Škodovku dobře znáte, najdou se i netradiční modely, o kterých jste asi ani neslyšeli. K těm určitě patří super aerodynamické vozy, které připomínají kapku vody. Vznikly tak opravdu elegantní výtvory, jimž vévodí ŠKODA 935 DYNAMIC, POPULAR MONTE CARLO či autobusík s typovým označením 532. K podobně zvláštním vozům se řadí i Buggy typ 736, jehož se vyrobilo pouze pět kousků. Přední světlomety vysoce vystupovaly nad linií kapoty a rezerva seděla uklizená zvenku na zadní části vozu. I když těchto bugin bylo jak šafránu, stačila si jedna z nich zahrát ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem s Petrem Kostkou, Jiřím Sovákem či Vladimírem Menšíkem. Tady ji můžete vidět dokonce s plátěnou střechou a s okénky ze slídové fólie. I tohle sci-fi autíčko můžete obdivovat, když zajdete do továrního muzea.

Škoda Octavia

Nejprodávanější model historie má ve svém rodném listě zapsaný rok 1959. Od té doby prodělal zásadní proměny, které mu na oblíbenosti jen přidaly. Za ta léta nastaly dokonce i takové momenty, kdy byla Octavia nedostatkovým zbožím, a kdo ji chtěl vlastnit, musel se zapsat do pořadníku. Není tedy divu, že se objevila i v mnohých českých filmech. Pravidelně se dostávala do záběru i v nechvalně známém seriálu Třicet případů majora Zemana, který vznikl k třicátému výročí SNB. Režisérem byl Jiří Sequens a tak nějak si nevšiml, že nejrůznější škodovky, které se v jednotlivých epizodách objevují, vždycky nejsou ve správný čas na správném místě. Běžně se totiž stávalo, že se příběh odehrával v konkrétním roce, ale tou dobou se daný model ještě vůbec nevyráběl. Chybka se vloudila i do scény s Octavií. V devatenáctém díle s názvem Třetí housle jedou hlavní protagonisté na svatbu do Karlových Varů. Těžko říci proč, ale filmaři natočili záběr v opačném směru. Auto neuhání na západ, ale směrem ku Praze.

Infobox

Škodovka nejen stála téměř v každé české garáži, ale také si zahrála téměř v každém filmu, který na české filmové scéně něco znamená.

Škoda 100

Pane, vy jste vdova!

Chalupáři

Na samotě u lesa

Škoda 430

Panoptikum města pražského

Křeček v noční košili

Anthropoid

Škoda 1200

Černí Baroni

Báječná léta pod psa

Šakalí léta

Škoda 1203

Jak básníkům chutná život

Requiem pro panenku

Jak utopit doktora Mráčka