Nevěra – Orgie s posvěcením evoluce

Je věrnost přežitkem? Jak to mají ptáčci ze svatebních oznámení? A můžeme vůbec svým nejdražším zazlívat, když se občas neudrží na uzdě? Podíváme se, co drží pod pokličkou živočichové včetně nás lidí.

Sex vzhůru nohama

Labutí věrnost až ha hrob? Dvě hrdličky navždy spolu? Staré představy o partnerské věrnosti ve světě zvířat jsou dávno ty tam a vypadá to, že by měli výrobci svatebních oznámení rychle obměnit svůj poněkud zaprášený repertoár. Kdysi to měli zvířecí sexuologové jasné – samci chodí světem jako oživlé spermatomety a snaží se své lehce vyrobené bičíkaté zboží udat všude, kde se dá. Jejich krásnější protějšky mají při tom všem co dělat, aby se lascivním nabídkám vyhnuly a vybraly si pro své drahocenné potomky vždy jen toho nejlepšího otce. Ani omylem!

Cožpak o to, samci si na chrliče spermií hrají o sto šest. Třeba takový nenápadný ptáček lejsek zvládne levou zadní obskočit své vlastní hnízdo, další rodinku bokem a ještě pár „standardních“ milenek, které podstrčí nemanželská ptáčata svému ubohému partnerovi. To tedy klobouk dolů! Mnohem zajímavější je však fakt, že záletníky často vítají mnohem otevřenější náruče, než jsme si vůbec troufali představit. Co se tedy stalo s těmi cudnými ochránkyněmi rodinného blaha? Vůbec nic – ony totiž nikdy neexistovaly.

Kámen cihlu

Milé dámy v peří, kožichu či želvovině to mají v otázce postelových radovánek postavené úplně jinak. I pro ně je moc fajn, když si užijí s více nápadníky. Nevěrné samičky totiž mívají víc potomků než jejich usedlejší kolegyně. Díky genetickému koktejlu od různých otců mají navíc jejich děti rozmanité vlastnosti, a to se hodí. Někdy si zkrátka vedou lépe drsní ranaři, jindy zase vychytralí filutové. Navíc se vždycky nabízí stará dobrá šachová partie – odskočit si někam za záletným idolem a výsledek podstrčit pracovitému idiotovi doma.

Občas si za nevěru něžného pohlaví můžou králové harémů vlastně sami. Oni totiž k dětem moc hodní nebývají – obzvlášť ne k těm cizím. Z jejich hlediska je zkrátka nejlepším řešením nevlastní mláďata pozabíjet. Pokud je v takových skupinách samců víc, řeší to samičky jako myšička s kašičkou – tomu dala, tomu taky, a výsledkem je nádherný zmatek. Právě o to tady však jde. Nikdo ze samců neví, která mláďata jsou skutečně jejich, a tak je pro jistotu nechají na pokoji všechna. Přebornicemi v míchání otcovských karet jsou patrně lvice. Když to na ně přijde, zvládnou to klidně i šedesátkrát denně.

Moderní žena – mužův sen?

Honí se vám někdy hlavou, co vlastně dělá vaše dražší polovička, když nejste doma? Není se co divit. Ono se totiž podle poměru velikostí varlat a těla pozná, jak na tom ten který druh živočichů je. Čím větší „koule“, tím častější ženské zálety. Samec pak potřebuje jejich obsah k tomu, aby přebil genetický příspěvek případného předchůdce. Při srovnání zmíněných partií u lidoopů včetně člověka jsme obsadili alarmující druhé místo hned za navýsost promiskuitními a prostopášnými šimpanzi.

Dříve jsme také žili v tlupách podobných šimpanzím a na „přeprogramování“ biologického nastavení nějakých deset tisíc let kulturní evoluce zdaleka nestačí. Dokonce i naše dámy tedy mají otevřenou náruč víceméně „v povaze“ a partnerská věrnost je spíš vynálezem toho, čemu říkáme morálka a co příroda vlastně nezná. Tedy mužský ráj na zemi? Možná, pokud se ovšem něco nekalého neděje zrovna za jejich zády – a to se musí zarazit.

Žárlivost až na kost

Když odjížděl na válečné tažení středověký rytíř, nasadil své nebohé manželce kovový pás cudnosti. Nelidské, ale také neoriginální. Krtci třeba po aktu svou vyvolenou doslova zašpuntují tuhou gumovitou zátkou, kterou při konci radovánek v jejím těle zanechají. Někteří milovníci z řad hmyzu v samičce dokonce zlomí svou mužskou pýchu. Znamená to pro ně sice konec záletů, ale také smůlu pro všechny svůdce v okolí. Samečkové šidélek s nekalou konkurencí doslova vymetou jak s horkým popelem. Mají na své chloubě zvláštní kartáček, kterým sperma svého předchůdce vyškrábnou ze samičky ven.

Volnou ruku však nemají ani samotní mužští záletníci. Když u některé z milenek přistihne svého druha paní lejsková z úvodní kapitolky, sekýruje a týrá ho v duchu kampaně „nemyslíš, zaplatíš“ tak moc, že si to propříště rozmyslí hned dvakrát. To u špačků to chodí úplně jinak. Paní domu svého partnera uspokojuje tak náruživě, aby byl venku prostě neškodný. A závěrečná hlasovačka pro muže – kterému modelu byste dali přednost vy?