Cestovatelské přednášky: Planeta na dlani

Tichomořské ostrovy, rovníková Afrika, Karibik, Blízký Východ nebo stará dobrá Evropa. Všude tady žijí lidé. Každé z těchto míst však vyzařuje své jedinečné a neopakovatelné kouzlo. Poznejte díky cyklu cestovatelských přednášek PLANETA NA DLANI, kde žijí nejvzácnější leguáni světa, kam odletěli čeští nosorožci nebo proč si lidé v Libanonu dodna užívají každou příjemnou chvilku života. Nahlédněte pod pokličku francouzským kuchařům, objevte tajemsví řeckých ostrovů a podejte ruku horkokrevným Španělům.

PŘEDNÁŠKY A PROMÍTÁNÍ

pro školy i pro veřejnost

 

PLANETA NA DLANI:

 

Téma cestovatelské přednášky č. 1 - FIDŽI - ZEMĚ PŘÁTELSKÝCH KANIBALŮ

Ještě před dvěma staletími jedli lidské maso. Dnes patří mezi učebnicové příklady mezilidské tolerance. Domorodí Fidžijci. Na jejich ostrovech najdete skoro tolik náboženství, kolik jich napočítáte po celém světě. A také nádherné klenoty přírody včetně nejvzácnějších leguánů světa. Pojďte se podívat, jak se žije v tichomořském tropickém ráji.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 2 - GUADELOUPE - OSTROV KARIBSKÝCH DRAKŮ

Evropská unie sahá dál, než si mnozí lidé myslí. Po vzoru vznešených královen se i Evropa zdobí náhrdelníkem tvořeným krásnými tropickými ostrovy. Jedním z těchto drahokamů je i francouzské souostroví Guadeloupe v Karibiku, které svým tvarem připomíná motýla s rozevřenými křídly. Může se pochlubit pralesem na svazích sopky i vápencovými rovinami – a díky tomu rovněž rozmanitou exotickou faunou.


 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 3 - RÉUNION - ZEMĚ KONTRASTŮ

Kousek země, kde se barva lidské kůže vůbec neřeší, se tyčí z vod indického oceánu kousek od Madagaskaru. Tento tropický ráj, kde vedle sebe lidé žijí v naprosté harmonii a porozumění, je kupodivu součástí Evropské unie. Vítejte na sopečném ostrově jménem Réunion.

Réunion Réunion Réunion

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 4 - MADEIRA - BUJNÝ KLENOT ATLANTIKU

Krajina smaragdového ostrova je neuvěřitelně rozmanitá. Překvapí vás na každém kroku. Silnice na Madeiře jsou například tak prudké, že místní obyvatelé do hlavního města sjíždějí na dřevěných saních, které namísto po sněhu sviští po asfaltu. Během přednášky novináře a fotografa Michaela Fokta se projdete vavřínovými pralesy lemujícími stovky kilometrů zdejších zavlažovacích kanálů, takzvaných „levád“. Podíváte se také na suchý písečný ostrov Porto Santo či na ostrůvky s přiléhavým názvem Ilhas Desertas. Jejich název znamená Pusté ostrovy, přesto tam však najdete život. Ocitnete se v prázdnotě půl kilometru nad zemí, zjistíte proč vymírají madeirské krajkářky nebo poznáte muže, který vlastníma rukama vybudoval tropickou oázu uprostřed polopouště.

 


 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 5 - KEŇA - ZA TITÁNY SAVAN

Jsou po slonech největšími koráby souše, přesto je můžeme spočítat na prstech obou rukou. Nosorožci tuponosí severní. Jediná naděje na přežití nejohroženějších savců světa se dnes upíná na keňskou rezervaci Ol Pejeta. Dva páry obrů sem přicestovaly z překvapivého místa – z České republiky. Dohromady představují osm tun příspěvku k ochraně africké přírody.


 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 6 - LIBANON - BAV SE, DOKUD MŮŽEŠ

Libanon je zvláštní zemí s ještě osobitějšími životními zvyky místních obyvatel. Po událostech z posledních třiceti let tomu snad ani nemůže být jinak. Libanonci mají za sebou občanskou válku i poválečné snahy o obnovu, které čas od času přeruší nějaký ten náhlý zvrat událostí. Obyvatelé dřívějšího Švýcarska východu si zkrátka zvykli na to, že si s nimi život tak trochu zahrává. A začali mu oplácet stejnou mincí – hrají si se životem.

 

 

 

 

 

 


Téma cestovatelské přednášky č. 7 - FRANCIE - ŠARM A SLADKÝ ŽIVOT

Jestli máte rádi umění, sbalte kufry a jeďte do Francie. Země galského kohouta je přímo ztělesněním kultury a sladkého života. Podíváme se, po kterém městě chodí dvanáctimetrový slon, kde malovali svá plátna staří mistři a ve ketrých bažinách se skrývají pravěké menhiry. A víte, že jsou šneci po burgundsku opravdu výteční? Podtvrdí vám to osobně šnečí farmář z oblasti, kde se rodí pravé šampaňské víno.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 8 - ŠPANĚLSKO -  HARMONIE EXTRÉMŮ

Ze severu na jih, to se prostě neochodí. Obzvláště na samém západě Evropy, ve vlasti španělských grandů. Zelené lesy na severu, odkud kdysi Španělé zahájili osvobození z rukou Maurů, připomínají přívětivé klima střední Evropy. Cestou dolů ke středomořským břehům můžete poznat žhavý španělský temperament i zvyky země, odkud na svou památnou plavbu vyrazil i sám Kryštof Kolumbus.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 9 - ŘECKÉ OSTROVY - CESTA DO MINULOSTI

Řecko je zemí nesčetných ostrovů. Kolik jich však přesně je, nevíme.  Velcí optimisté tvrdí, že byste jich ve vodách Jónského a Egejského moře napočítali dohromady na tři tisíce. V takovém případě by ale byla řada z nich nad hladinou jen při odlivu.  Lidé žijí na sto sedmdesáti z nich, a ačkoli jsou součástí jednoho státu, nejsou ani dva řecké ostrovy stejné. Každý má jinou atmosféru a své tradice, které jsou stále všudypřítomné. Poznáte-li je, připadáte si jako na cestě do minulosti. 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 10 - DIAMANT - VRAŽEDNÝ KLENOT

Věčné, nádherné i krvavé. Nejtvrdší na světě, a přesto obměkčily nejedno srdce. Mnohá srdce kvůli nim však přestala bít. Provázejí lidstvo od počátku jeho historie. Kamkoli se dostanou, vyvolávají silné a rozporuplné pocity. Diamanty. 

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 11 - ČOKOLÁDA - PUTOVÁNÍ S KAKAOVÝM BOBEM

Čokoláda. Leckdo by šel světa kraj, jen aby ochutnal pár výtečných pralinek nebo nápoj původně vyhrazený jen vyvoleným. My jsme to vzali trochu z jiného konce. Rozhodli jsme se sledovat čokoládu přes půl zeměkoule od místa jejího původu až na pulty evropských obchodů. 

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 12 - ITÁLIE - TROSEČNÍKEM NA OSTROVĚ LUXUSU

Náramky, hodinky, kabelky. Italští výrobci jsou prostě mistry módních trendů. Jedním z míst, kde to pocítíte  na vlastní kůži, je malý kousek skály v Neapolském zálivu známý pod jménem ostrov Capri. Právě tady však zároveň zjistíte, jak strašně malicherné podobné věci vlastně jsou. Obzvlášť, když v „oáze luxusu“ najednou uvíznete bez ubytování i dalších plánů. O to více se začnete těšit na objevování dalších malých a mnohem rázovitějších ostrůvků rozesetých pod úpatím majestátní sopky Vesuv.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 13 - ŠRÍ LANKA - DO ZEMĚ SLONŮ A ČAJE

V místech, kudy se před několika lety prohnala ničivá vlna tsunami, dnes proudí nový život. Rybáři vysedávají na svých kůlech uprostřed moře, po mangrovové laguně řeky Maduganga opět plují lodě s dřevěnými vahadly a po silnicích se prohání barevná řeka tuk-tuků. Lidé hledají svou cestu k přírodě, která je obklopuje. Podíváme se, co se vyrábí ze sloního trusu, jak fungují rybí doktoři nebo proč je sběr čaje krvavou dřinou. Zjistíme,jak se zpracovávají srílanské drahokamy nebo co znamenají místní proslavené masky. Vítejte na přednášce. Nebo-li jazykem místních: ayubowan! 

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 14 - PROVENCE - MÍSTO, KDE NAJDETE VŠECHNO

Římané nebo papeži? Ve sluncem zalité krajině francouzské Provence se nebudete muset rozhodovat. Za pár dní stihnete obdivovat díla obou zcela odlišných kultur, jejichž představitelé tu v různých dobách založili své metropole: Avignon a Arles. V nádherné krajině, jež tvoří národní park Camargue, můžete potkat stáda zdejších typických bílých koní nebo elegantně růžových plameňáků. Během přednášky novináře a fotografa Michaela Fokta se však dozvíte mnohem víc. Zjistíte, proč jsou během býčích zápasů v camargueském stylu ohroženějším druhem lidé než býci, kteří své zápasy bez problémů přežívají. Poznáte kraj, kde si geniální malíř Vincent van Gogh uřízl ucho, a navštívíte divadlo, do kterého se kdysi vešlo celé město i s kostelem a náměstím. Korunu všemu nasadí třicet tisíc Romů, kteří v neuvěřitelně barvitém procesí vynesou rovnou do moře svou svatou Černou Madonu.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 15 - IZRAEL - ZEMĚ KONTRASTŮ

Zdař bůh, Salam Alejkum, Šalom. Všechny tyto pozdravy běžně zaslechnete za zdmi starého Jeruzaléma. Jak spolu ve svaté zemi vycházejí příznivci všech tří největších monoteistických náboženství na světě? Jakou zemí je vlastně Izrael a které zdejší město je pravým protipólem Jeruzaléma? Kde visí na zdi Masaryk a jak dlouho vydržíte v Mrtvém moři? To všechno se dozvíte na přednášce Michaela Fokta. Navíc se ještě podíváme i do země cedrů, Libanonu, který s Izraelem sice sousedí, věci tu však plynou trochu jinak.

 

 

 

 

 

 

 

Téma cestovatelské přednášky č. 16 - KORSIKA - TISÍC KILOMETRŮ KOLEM RÁJE

Korsika je ostrovem nekonečné rozmanitosti. Rudé útesy jako odněkud z Marsu střídají karibsky blankytné pláže. Jedna z nejlepších adres k bydlení tu balancuje na hraně útesu tak jižansky nonšalantním způsobem, že to vypadá, že ji příští vlna Tyrhénského moře smete do říše mořských sasanek a kaniců. Ale proč se bát – na Korsice někdy mrtví bydlí skoro líp než živí. Mají své vlastní ulice, náměstí a celé domy. Živí tu však rozhodně lépe jedí a zdejší víno, mořské plody nebo klobása frigatellu z masa a také vnitřností polodivokých prasat patří mezi vyhlášené delikatesy. Na přednášce cestujícího fotografa a novináře Michaela Fokta zjistíte, proč Korsičané střílejí na silniční ukazatele, kde postavili kostel natruc dobyvatelům nebo proč tu nemají rádi Napoleona, i když suvenýry a portrétem slavného korsického rodáka zaplavují celé centrum hlavního města Ajaccia.


KorsikaNapoleon KorsikaKorsika 

 

 

 

   

Podmínky přednášky:

přednášky jsou v případě veřejných projekcí koncipované na šedesát minut

přednáška pro školy je připravená na jednu vyučovací hodinu

přednáška pro školy je určená pro 50 až 60 žáků

cena přednášky na jednoho žáka činí 60,- Kč

v jeden den je možné uskutečnit i více přednášek

podmínkou realizace přednášky je místnost, která umožňuje zatemnění oken

přednášky je možné uskutečnit jak na promítací plátno, tak na interaktivní tabuli

přednášky je možné objednat též v anglickém jazyce

při přednáškách disponuji vlastním notebookem

 

Přednášky, prosím, objednávejte buď prostřednictvím přihlašovacího formuláře nebo přímo na našich telefonních číslech či e-mailové adrese.

 

Nejsem plátcem DPH.

Přihlašuji se závazně na přednášku - Cestovatelské přednášky: Planeta na dlani